Mowa oczu (źrenice wąskie, szerokie, mrużenie oczu)

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego Twoje źrenice rozszerzają się w zależności od natężenia światła? Myślałeś, czy mrużenie oczu kiedy jest bardzo jasno, może mieć jakiś cel? Otóż ma. Wszystko to jest naszą naturalną reakcją organizmu, mającą na celu obronę przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi lub sygnałem, że coś z naszymi oczami się dzieje.

Ludzki organizm został przez naturę wyposażony w cały szereg reakcji obronnych mających na celu radzenie sobie z naturalnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na nasze życie czy też zdrowie. W przypadku ciemności, nasze źrenice rozszerzają się, by wpuścić maksymalną ilość światła, a tym samym zapewnić nam jak największą widoczność. W przypadku większego natężenia światła – sytuacja ma się odwrotnie. Źrenice zmniejszają się, przez co do naszego oka wpada mniejsza ilość promieni słonecznych, które mogą szkodzić naszemu wzrokowi. Takie samo zadanie pełni mrużenie oczu, które jeszcze bardziej ogranicza dostęp światła do oczu a dodatkowo zapewnia, że lepiej widzimy w dużym nasłonecznieniu.

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne

Dlatego tak istotną kwestią jest m.in. dobór właściwych okularów przeciwsłonecznych, dzięki którym nie zaszkodzimy sobie jeszcze bardziej a maksymalnie ograniczymy ilość szkodliwego promieniowania UV, które dociera do oczu. W przypadku używania okularów przeciwsłonecznych z przyciemnionymi soczewkami okularowymi, nasze oko zachowuje się tak jak w przypadku ciemności – źrenica rozszerza się. Jeśli nie zapewnimy naszym oczom dodatkowo pełnowartościowego filtra UV, który zatrzyma szkodliwe promieniowanie – do naszych oczu dostanie się jeszcze więcej słońca niż w przypadku nie używania okularów przeciwsłonecznych w ogóle. Warto przy doborze okularów przeciwsłonecznych oprócz informacji o filtrze 400, kierować się także tym czy sklep godny jest zaufania, czy handluje markowymi i oryginalnymi produktami, które spełniają wszystkie standardy europejskie, mając oznaczenie CE. Unikajmy robienia zakupów na lokalnych bazarach czy drogeriach. Starajmy się w miarę możliwości inwestować w modele znanych marek takich jak Ray-ban®, Prada, Versace, Michael Kors u sprawdzonych sprzedawców.

Wada wzroku

Mrużenie oczu może być też objawem wystąpienia wady wzroku i sygnałem, że powinniśmy pójść zbadać wzrok, bo być może mamy krótkowzroczność i musimy zastosować potrzebną korekcję. Mrużenie oczu pomaga przede wszystkim, kiedy nasza wada wzroku jest jeszcze niewielka. Wtedy mrużąc oczy widzimy wyraźniej. Nie jest to jednak komfortowe i należy jak najszybciej udać się do okulisty bądź optometrysty i zastosować korekcję. Objaw mrużenia oczu może być szczególnie przydatny w kwestii dzieci, gdyż one same rzadko powiedzą iż widzą gorzej, szczególnie jeśli wada wzroku jest niewielka.

Światłowstręt czy zapalenie spojówek

Inną przyczyną mrużenia oczu jest światłowstręt, czyli nadwrażliwość naszych oczu na światło, a także zapalenie spojówek, które często ma powiązanie z alergią lub infekcją oka. Oczywiście mrużeniu oczu towarzyszą ponadto wtedy również inne objawy takie jak ból oka czy łzawienie lub pieczenie.

Warto znać przyczyny reakcji naszego organizmu, ponieważ dzięki temu możemy bardzo szybko zidentyfikować problem i rozwiązać go, zachowując zdrowie naszych oczu.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*